Dieta dla Zuchwałych

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF

Koniecznie przeczytaj

Dieta Dobrych Produktów
DDP Dieta Dobrych Produktów

Wszystko co przeczytasz niżej to prawda, ale rola masła i mlecznych produktów zmieniła się od czasu powstania tej strony.
Przeczytaj książkę Dieta Dobrych Produktów!

Masło to jeden z podstawowych produktów używanych przez Zuchwałych optymalnych. Masło Extra, Masło Śmietankowe, Masło Osełkowe i inne to róże nazwy, ale czy to jest Prawdziwe Masło? Prawie.

Najlepsze jest prawdziwe Masło, od prawdziwej krowy pasącej się na prawdziwej łące.
Ale nie zawsze mamy czas by jechać na wieś, czy na rynek i szukać uczciwego małego producenta więc podajemy to co wiemy o Maśle.

Dobre masło
ze sklepu powinno mieć 82,5% tłuszczu. Masło Extra, Masło Osełkowe i inne w okolicznych sklepach - ma 82 %.
Mało powinno mieć 748 Kilo kalorii, a zwykle nie ma, albo etykieta milczy na ten temat.

By nie dać się tak zupełnie i dokładnie oszukiwać kupujemy takie masło, które jest najtwardsze, czyli na macanego.
Czym bardziej miękkie masło, tym więcej w nim oleju słonecznikowego, palmowego lub???


Wikipedia o naszym podstawowym tłuszczu:

Masło – tłuszcz jadalny w postaci zestalonej, otrzymywany z mleka krowiego, a właściwie ze śmietany. Nazwa masło jest zastrzeżona dla produktów bez domieszek tłuszczów roślinnych o określonej minimalnej zawartości tłuszczu (co najmniej 80%).


Skład masła
Około 82% masła to tłuszcze zarówno nasycone (54%), jednonienasycone (20%), wielonienasycone (3%) oraz formy trans kwasów tłuszczowych (4-20%). Na niemal całą pozostałą masę masła składa się woda (19%). W maśle obecne są duże ilości witaminy A, karotenoidów oraz witaminy D i E pochodzenia naturalnego. Masło dostarcza dużych ilości cholesterolu od 220 do 250 mg/100 g produktu.

Masło śmietankowe

zawierające 73,5% tłuszczu zawiera 659 kcal/100 g, a masło ekstra (82,5% tłuszczu) 735 kcal/100 g.

Prawdziwym kolorem masła jest biały, jednak konsumenci przyzwyczaili się do masła koloru kremowego, żółtawego, co uzyskuje się przez dodanie barwnika – naturalnego karotenu pochodzącego z marchwi.


Rodzaje masła

Najbardziej popularne gatunki to masło ekstra i śmietankowe. Pierwsze powstaje ze śmietany pasteryzowanej i ukwaszonej, natomiast drugie z nieukwaszonej śmietanki. Odmienne technologie produkcji powodują mniejsze lub większe zróżnicowanie smaku. Z powodu naturalnego ukwaszenia śmietany, masło ekstra zawiera maksymalnie 0,6% laktozy, zaś masło śmietankowe około 2-3%. Z tego powodu masło ekstra jest znacznie zdrowsze nie tylko dla osób z nietolerancją laktozy, ale także dla osób starszych i chorych.

Inne rodzaje masła:


* masło serwatkowe - surowcem jest serwatka zamiast pełnego mleka

* masło topione - przetopienie masła najczęściej mającego wady smaku, struktury, konsystencji lub barwy
* masło bezwodne - dodatkowo odwirowywane i suszone próżniowo
* masło dietetyczne - w porównaniu do zwykłego masła zawiera więcej wody i dodatki olejów jadalnych
* masło smakowe - np. czekoladowe, orzechowe
* ghi - masło klarowane o odmiennych właściwościach

W zależności od wymagań jakościowych wyróżnia się 4 rodzaje masła:


* masło ekstra

* masło delikatesowe
* masło wyborowe
* masło stołowe

Dwa z nich, tj. ekstra i wyborowe, mogą być produkowane jako solone.


Przechowywanie masła


Podobnie jak inne tłuszcze, masło niewłaściwie lub zbyt długo przechowywane jełczeje. Zjełczałe masło nie powinno być używane. W celu wydłużenia czasu przechowywania mrozi się je lub – obecnie coraz rzadziej – konserwuje solą. W przeszłości w gospodarstwach rolnych masło przechowywano zanurzone w wodzie.


Wadą masła jest stosunkowo duża twardość w niskich temperaturach, wynikająca z temperatury mięknięcia tłuszczów nasyconych, które stanowią główny składnik masła. Twardnienie masła utrudnia rozsmarowywanie na pieczywie. Z drugiej strony masło ma również niską temperaturę rozkładu, zatem smażenie na maśle jest niewskazane.


Tyle Wikipedia.

Zgodnie z zaleceniami "specjalistów od zdrowia" straszy trochę cholesterolem. ale my się cholesterolu nie boimy. Lubimy cholesterol w takiej postaci.


Smażyć na maśle można, ale z głową, czyli nie przesadzać z temperaturą, żeby nie przypalać.

Najczęściej Zuchwali optymalni smażą jajka i tu masło spisuje się doskonale.
Do smażenia w wyższych temperaturach należy używać Masła Klarowanego.


Koniecznie przeczytaj

Dieta Dobrych Produktów
DDP Dieta Dobrych Produktów


Masło Klarowane
Przepis doktora Kwaśniewskiego ze strony
http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&cat=9

gdzie znajdziecie masę przepisów Kuchni Optymalnej.

Składniki:

- 4 kg świeżego masła o zawartości tłuszczu 82,5% i więcej (tzw. extra lub osełkowe)

Masło pokroić na kawałki i przełożyć do dużego naczynia z grubym dnem. Ustawić na małym ogniu i podgrzewać, aż masło się stopi. Co jakiś czas mieszać drewnianą łyżką i pilnować, aby masło nie przywarło do dna, ani się nie przypaliło. Szeroką płaską łyżką zdejmować delikatnie do osobnego naczynia zbierającą się na powierzchni białkową pianę uważając, aby nie zbierać płynnego masła. Białko będzie się wytrącać stopniowo. W zależności od temperatury i zawartej w maśle wody, klarowanie może trwać od 1,5 do 4 godzin. W tym czasie stopniowo zdejmujemy z powierzchni białko, aż przestanie się wytrącać, a masło w garnku będzie przezroczyste o mocno żółtym kolorze. Wtedy zlać sklarowane masło do szerokiego naczynia, np. do miski, i pozostawić do wystygnięcia, po czym mocno schłodzić w lodówce. Następnie na chwilę zanurzyć naczynie w gorącej wodzie, nożem podzielić masło na części (np. na ćwiartki), podważyć je łopatką, wyjąć i zapakować w pergamin.


Sklarowane masło można przechowywać w naczyniu, ale łatwiej jest je kroić, jeśli przygotujemy je w postaci bloków. Można je przechowywać przez kilka tygodni.


Pozostałą piankę można wykorzystać jako dodatek do ciast szczególnie ucieranych. Jest to znakomite, delikatne białko o wyjątkowych walorach smakowych. Nie można przechowywać pianki zbyt długo – do kilku dni w lodówce. Przed dodaniem do ciasta białkową pianę można lekko podgrzać, zmiksować i przetrzeć przez sito, aby pozbyć się grudek.


Z podanej ilości masła uzyskujemy ok. 2,8 kg klarowanego masła oraz ok. 70 dag pianki białkowej. Masło klarowane zawiera bez mała 100% tłuszczu.


Uwagi:

Masło klarowane nie przypala się, nawet gdy używamy go do smażenia w bardzo wysokich temperaturach. Można na nim smażyć wszelkiego rodzaju placki, sznycle, nadaje się również do wypieków z dodatkiem masła, np. do serników, bab, ciast drożdżowych i ucieranych.

W kuchni staropolskiej i litewskiej jedyny tłuszcz powszechnie wykorzystywany w przepisach kulinarnych, a obecnie stosowany w wielu klasycznych recepturach północnej i alpejskiej Francji.


Przy zakupie masła (nie tylko do klarowania) należy zwrócić szczególną uwagę na powszechne oszukiwanie kupującego przez niektórych producentów „masła”. Często zdarza się, że „masło extra” co prawda ma 82,5% tłuszczu, ale nie 748 Kcal ! - lecz mniej. Różnica wynika z dodatku OLEJU ROŚLINNEGO najczęściej na szczęście słonecznikowego, a fakt ten jest sprytnie „kamuflowany” przez wytwórców „masła”.


Margaryna (masło roślinne) wynaleziona przez francuskiego chemika H. Mege-Mouries jako
substytut masła dla biedoty, rozpowszechniona dzięki propagandzie antycholesterolowej, stała się "niezwykle cennym" źródłem metali ciężkich dla osób ją spożywających.

W praktyce kupując masło w sklepie, przechowywane w ladzie chłodniczej należy unikać „maseł” tanich, które łatwo wgniatają się pod naciskiem palca i DOKŁADNIE czytać etykiety!.


Prawdziwe masło kosztuje zawsze drożej. Powyższe uwagi (w tym ostatnia) dotyczą również „masła osełkowego”.



Nasze Zuchwałe Żarcie.




 

Uwaga!

Strona www.dieta-dla-zuchwalych.pl jest serwisem informacyjnym przekazującym szerokie spektrum wiedzy na temat Żywienia Optymalnego jego wpływu na zdrowie i leczenie wielu chorób.

Naszym zadaniem jest przekazanie Wam jak najszerszego spektrum wiadomości.
Waszym - wybranie odpowiadającego Wam sposobu na długie i zdrowe życie.

Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych w serwisie.